Tilaa uutiskirje

Uutiskirje lähetetään sinulle joka arkipäivä

Suomen Pienyrittäjät: Hallituksen verolinjaukset arvioitava uudelleen

 
-
Suomen Pienyrittäjäjien mukaan verottomien matkakulujen typistämisen tuloksena yritysten myynnin- ja menekinedistämisen pyörät pysähtyvät ensi vuonna.

Suomen Pienyrittäjät eivät ole tyytyväisiä myöskään yhteisöveron tasoon. Yhdistyksen mukaan se olisi pitänyt laskea Elinkeinoelmän keskusliitto EK:n esittämälle tasolle ilman osinkoverojen huomattavaa kiristämistä.

Myös työntekijöiden sairauspäivien karenssiajan poisto olisi ollut Pienyrittäjien mielestä syytä jättää tekemättä.

Suomen Pienyrittäjät muistuttaa tiedotteessaan, että pk-sektori tuottaa kansantuotteestamme ja työpaikoista noin 65-70 prosenttia. Yhdistyksen mukaan on "aivan hämmästyttävää", ettei yrittäjien tahoa huomioida päätöksiä tehtäessä, sillä yrittäjät ja pk-sektori ovat todellisuudessa Suomen taloutta ylläpitävä moottori.

Vain rekisteröityneet voivat kommmentoida artikkeleita